Vi bruker nå mer penger på mobil, og mindre penger på elektronikk og andre dingser enn vi gjorde tidligere.
Forbrukerelektronikk ble omsatt for 25,9 milliarder kroner i 2009, en nedgang på hele 11,5 prosent fra 2008, vier tall fra Statistisk sentralbyrå. Størst nedgang har det vært på kjøp av lyd- og bildeprodukter.
- På to år har omsetningen i bransjen sviktet med i overkant av 33 milliarder kroner, sier administrerende direktør Synnøve Bjerke i Stiftelsen Elektrobransjen til Dagbladet.
Salget av antall apparater har holdt seg høyt, men prisene har for andre år på rad gått ned. Omsetningen av elektriske husholdningsapparater var 3,7 prosent under 2008-nivået, og skyldes blant annet avtagende salg av innbyggingsprodukter til kjøkken i nye boliger.
NY MOBIL
Salget av mobiltelefoner nådde i fjor nær 2,4 milliarder kroner. Det ble til sammen solgt 2.365.000 mobiltelefoner, som tilsvarer 3,7 prosent flere enn i 2008. Synnøve Bjørke mener dette tilsier at finanskrisen ikke har påvirket folks interesse for mobiltelefoner.
Gjennomsnittlig skifter folk ut telefonen sin hvert annet år, sier hun.
HELST MED TOUCH
Den store trenden i 2009 var mobiltelefoner med berøringsskjerm. Alle de kjente produsentene kom med slike modeller. 80 prosent av telefonene som ble solgt i fjor hadde kamera, og 70 prosent kunne ta opp og gjengi musikk med MP3-standard, oppgir Dagbladet.
UMTS-telefonene (3G) er i stadig vekst og utgjorde i fjor 63 prosent av salget.
2011 regner man med at de første telefonene for 4G-nett kommer i markedet. Da vil dette nettet være bygget ut i de store byene og tettbygde strøkene.