DOKKEN. Tømtetunet tok opp de første nypotetene av typen «Aksel» i går. De gikk rett i kjelene i mange hjem.
– Folk som kjøper poteter er veldig bevisste på potetslagene, både smak og egenskaper legger stadig flere vekt på, sier Unni Tømte etter at ektemannen Morten Tømte stilte med mannskap og ny maskin for lokal sesongstart på nypoteter.
SER BRA UT
– Avlingen totalt sett denne sommeren ser faktisk veldig bra ut, men kvaliteten på disse potetene tyder også bra, sier «sjefen sjøl» når han har lastet ut de første kassene fra tanken på opptakeren.
– Potetene i år har ikke tørket og ikke vært for våte, men både poteter og korn trenger nå godt med varme for at avlingen skal bli av god kvalitet og mengde, sier Morten Tømte til EUB.
Tømtetunet er ikke noen storgard langs Trondheimsvegen, men takket være modig satsing har ekteparet Unni og Morten blitt en av de store potetprodusentene i distriktet. De tror at 600 mål med poteter i år vil gi rundt 2.000 tonn. De 600 målene er faktisk ti prosent av hele potetarealet i Akershus fylke! For første gang har de satt poteter ved hjelp av data, med GPS-styring av traktor fra satellitter har de fått sju prosent bedre arealutnyttelse.
PLANLEGGING
– Dagens drift tilsier mye og grundig planlegging. Kalkulatoren er vårt viktigste redskap. Tidligpotetene startet vi med lysgroing av allerede i mars, og 11. mai ble de satt i jorda. Det var årets siste frostnatt, selv om det snødde på Minnesund dagen etter, sier Morten Tømte.
Han og kona sammen med en stab på fire på hel- og deltid, har bidratt mye til at Eidsvoll er blitt ei stor potetbygd. Fra brukets 250 egne mål jord, har de nå ca. 1200 under plogen, og med vekstskifte for andre jordeiere bidrar potetproduksjonen til jordforbedring også for korndyrking.
– Interessen for å leie bort jord til oss er god, og med riktig drift kan dette bære seg. Likevel er det av stor betydning med gårdsbutikken der vi har åpent 300 dager i året og et kundebesøk på rundt 4-5.000 personer. For oss er Tømtetunet blitt en viktig bedrift, vår egen, sier Morten Tømte.
For øvrig legger de til at ni potetslag er satt i jorda denne sesongen, der Aksel, Beate og mandelpotet er for lokalt salg, mens Inovator, Laila og Peik er for industriell produksjon via Hoff Norske Potetindustrier. Asterix, Kerrs Pink og Pimpernell går til konsum via Gartnerhallen.