Politiets utlendingsinternat på Trandum er blant de virksomhetene som onsdag blir rammet av den pågående streiken.
30. mai trapper arbeidstakerorganisasjonen UNIO, hvor blant annet politiansatte er organisert, opp streiken. De tar da ut nesten 900 nye medlemmer i tillegg til de vel 2000, som UNIO allerede har tatt ut i streik.
Hele 128 av dem som tas ut onsdag er ansatt i Politiets utledningsenhet, PU. De er blant annet ansvarlig for driften av anlegget på utlendingsinternatet på Trandum. Dette ligger rett nord for enden av østre rullebane på Gardermoen og er det siste oppholdsstedet for personer uten oppholdstillatelse i Norge og som skal være klare for utsendelse.
Anlegget på Trandum bruker delvis bygg tidligere er brukt av forsvaret, delvis nye bygg satt opp for dagens virksomhet.
I tillegg UNIO fra og med onsdag ut vel 100 ansatte ved Meteorologisk institutt i Oslo. Det er grunn til å tro at det vil bety at Østlandet da kommer i samme situasjon som Vestlandet, og blir uten værmeldingstjeneste i regi av den statlig eide værtjenesten