Kiwanis ble startet som en humanitær organisasjon i USA i 1915, og kom til Norge fra 1964. Klubben i Eidsvoll ble dannet i 1976, men har slitt lenge med rekrutteringen, som også. Det samme har Lions og Rotary gjort, som er liknende organisasjoner fra USA.

FOND PÅ 800.000

– I Eidsvoll har klubben drevet aktivt og opparbeidet et fond på ca. 800.000 kroner. Det skal deles ut i to omganger. Da vi lyste ut at organisasjoner kunne søke, fikk vi søknader på ca. 450.000 kroner fra 15 av dem. 14 får i denne omgang. Med det vi bruker på fire internasjonale Kiwanis-prosjekter, deler vi ut 306.000 kroner i denne omgang, kunne klubbens president Odd Arne Galaasen fortelle under utdelingen.

– Barn og unge er prioritert i tildelingene. Klubbens ønske er å fremme kunnskaper og ferdigheter hos barn og unge for framtida, i tillegg til å bidra til sterke, sosiale bånd i lokalmiljøet, understreker Galaasen.

I tillegg til de kjærkomne pengene, fikk hver organisasjon et bevis på tildelingen i form av et diplomliknende dokument som et minne.

DISSE FIKK PENGER

Dans for funksjonshemmede kr 5.000

Eidsvoll 1814’s yngres 20.000

Eidsvoll Husflidslag utstyr yngres 20.000

Eidsvoll Sjakklubb yngres (Carlsen-effekten!) 20.000,

Epilepsiforeningen aktiviteter 15.000

Eidsvoll Bygdetun Okkupasjonsmuseet undervisning barn og unge 20.000

Eidsvold Turn fotball yngres 15.000, Eidsvold Turn håndball yngres 15.000

Kirkelig Fellesråd/Kirkevergen 1000-årsjubileet informasjon/undervisning unge 20.000

Nordre Eidsvoll IL garasjeanlegg for friidrettsutstyr 40.000

Svanen 4H utstyr 20.000

Nye Søndre Eidsvoll Musikkorps sammenslåtte skolekorps uniformer 35.000

Vilberg ungdomsskole fjellturer 2017 og 2018 30.000

Feiring Ungdomslag drift Fløygir og musikkinstrumenter 15.000.

Kiwanis internasjonale prosjekter som fikk støtte er

Barnehjemmet Alfaz del Pi kr 1.000

Camp for brannskadde barn 5.000

Albaniahjelpen 5.000

Baltikum-prosjekt skolesett med ransler 5.000.

Klikk for kommentarer
Vi inviterer deg til å dele informasjon, argumenter og synspunkter. Vi ønsker fullt navn, noe som gjøre det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på våre nettsider. Falske profiler blir utestengt. Vi setter pris på at du holder en saklig og respektfull tone. Husk at mange leser det du skriver. Vennlig hilsen redaksjonen. Les mer om vår moderering ->her
Facebook-kommentarer:

Våre journalister og moderatorer overvåker denne debatten kontinuerlig.

Vi fjerner automatisk kommentarer med obskøne ord, definert av våre moderatorer. Innlegg som rapporteres som misbruk eller spam blir vurdert av Facebooks moderatorer, og skjules automatisk for den som rapporterer.


Dersom du bryter våre debattregler, kan vi gjøre følgende:
  • Slette kommentaren din
  • Utestenge deg

Vi har ikke redaktøransvar for kommentarer som er fjernet fra offentligheten, og som kun er synlige for din private og lukkede vennekrets. Vi gjør imidlertid oppmerksom på at du som skriver et innlegg vil være personlig ansvarlig for innholdet enten dette fremsettes på våre nettsider eller overfor ditt eget lukkede nettverk med Facebook-venner. Våre journalister og moderatorer vil ikke begrunne verken fjerning av kommentarer eller utestengning av profiler, utover at det skyldes enten brudd på retningslinjene for moderering slik de fremkommer i toppen av alle kommentarfelt, eller avsløring av falske profiler.